Digitálisan szabályozott dinamikai rendszerek vizsgálata

A szabályozástechnika napjainkban egyre gyakrabban jelenik meg a gépészmérnöki alkalmazásokban, pl. ipari robotoknál, lengéscsillapítóknál, fékrendszereknél. Ezek nagy része digitális szabályozás, ahol a mintavételezés és a beavatkozás is diszkrét időpillanatokban történik. A digitális szabályozás és a szabályozott gép egy összetett, félig diszkrét, félig folytonos rendszert alkot, amely dinamikai viselkedését a klasszikus gépészeti dinamika nem írja le. A digitális hatások mellett a szabályozás visszacsatolása időkésést is tartalmazhat, ami szintén a szabályozott gép öngerjesztett rezgéseihez vezethet. A kutatási téma ezeknek a hatásoknak a vizsgálatával foglalkozik, alkalmazási területe pedig robotok, járművek illetve egyéb gépészeti berendezések aktív elemeinek elemzése, tervezése.

Széchenyi István Egyetem

Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar